قانون کارما چیست

نویسنده : روابط عمومی
22 تیر 1399
مدت زمان مطالعه ۱ دقیقه
قانون کارما چیست

قانون کارما (car-ma) به معنای اعمال و رفتار یک انسان است و همچنین نتیجه اقدامات اوست. کارما کلمه‌ای به زبان سانسکریت و به معنای “بازگشت” است که به این صورت (  कर्म) نوشته می‌شود. همانطور که می‌دانید هندی ها ادیان متفاوت بسیاری دارند. در یکی از این ادیان ، اعتقاد بسیار قوی به کارما وجود دارد. معنای لغوی کارما ” عملکرد فرد در زندگی ” است . این اعتقاد بر این باور است که اگر فردی عملکرد خوبی در زندگی داشته باشد باعث اتفاق های خوب ، موفقیت و پیشرفت در زندگی فرد می‌شود و برعکس اگر عملکرد نامناسبی در زندگی داشته باشد گرفتاری گریبان فرد را در زندگی می‌گیرد.

یکی از قدیمی ترین قوانین معنوی در جهان، قانون کارما است. سالهای بسیاری قبل از مسیحیت و یهودیت در کشورهای شرق اعتقاد راسخی به قانون کارما وجود داشت. در شرق اعتقاد داشتن که هرچه به کائنات بدهید همان را دریافت می‌کنید پس باید بر روی افکار و اعمال مان کنترلی داشته باشیم. دانستن و اثبات اینکه افکار و رفتار ما عواقبی دارد زمان زیادی طول کشید و اکنون در تمام دنیا به این قانون اعتقاد دارند.

 در واقع قانون کارما یک نوع رابطه در چرخه علت و معلول است. ارتباط بین سرنوشت یک انسان و اعمال یک انسان. طبق نظریه کارما ، آنچه برای یک فرد اتفاق می افتد، خود فرد با اعمال خود باعث ایجاد آن شده است. در واقع در این آیین اعتقاد بر این باور است که هر عملی در این دنیا صورت بگیرد، انرژیی از خود به جا می‌گذارد که در طول زندگی فرد در این دنیا و زندگی های دیگرش بر زندگی فرد تاثیر مستقیم دارد. چه این انرژیی مثبت باشد چه منفی. این همان قانون دهش و بخشندگی در کارما است. در واقع کارما می‌گوید که زندگی هر فرد، بازتاب رفتار و اعمال خود فرد است. برخی ادیان هستند که به ادامه زندگی در زندگی های دیگری بعد از مرگ اعتقاد دارند، ‌این ادیان می گویند که قانون کارما یا همان بازتاب اعمال یک فرد بر زندگی های دیگرش هم تاثیر گذار است و فقط مخصوص این زندگی نیست.

از قانون کارما چندین درس مهم زندگی می‌گیریم. یکی از این نکات مهم مسئولیت پذیری است. از قانون مسئولیت کارما یاد می‌گیریم که مسئولیت تمام افکار و کردار مان بر عهده خودمان است. زندگی ما نتیجه رفتار خودمان است پس اگر در زندگی مشکل و گرفتاری دارید،ابتدا از همه به افکارتان رجوع کنید، سپس به کردارتان باندیشید. انعکاس درون خود را زیبا کنید. از دیگر درس‌های مهم زندگی از قانون کارما ، قانون پذیرش است. برای تغییر هر مسئله ای باید ابتدا آن را بپذیریم. پس راه حل این است که مشکلات و مسائل منفی را بپذیریم و بر روی تغییر آنها تمرکز کنیم تا کارما کار خودش را بکند. تا نیاز به تغییر را حس نکنید برای تغییر مسائل تلاش نمی‌کنید. آیا شما می‌توانید همزمان بر روی دو موضوع تمرکز کنید؟ در واقع اینطور نیست و شما می توانید از این موضوع در جهت آرامش و موفقیت خود در زندگی استفاده کنید. به عنوان مثال اگر بر روی موفقیت و رشد تمرکز کنید، ذهن شما نمی‌تواند بر روی مسائلی چون حسادت، ترس و بدبختی تمرکز کند. پس به کمک این واقعیت و در راستای قانون کارما برای موفقیت کافی است بر روی مسائل با انرژی مثبت بالا تمرکز کنید و کنترل افکار و رفتارتان را به دست بگیرید. اگر بر روی یک موضوع هم نمی‌توانید تمرکز داشته باشید،‌ حتما ذهن آشفته و نا آرامی دارید که برای شروع باید بر روی آرامش و تکنیک تمرکز کار کنید. البته نکته مهم این است که فقط با تفکر و ادعا کار به جایی نمی‌بریم بلکه باید باور داشته باشیم و عمل کنیم.

از دیگر درس های طلایی قانون کارما توجه به این موضوع است : ” تنها چیزی که ما واقعا داریم زمان حال است.” ممکن است با توجه به مطالبی که گفتیم برخی نادم و پشیمان از گذشته شان شوند و از زندگی آینده خود نا امید شوند و از زمان حال خود لذت نبرند. این همان قانون حضور در کارما است. به گذشته نگاهی اندازید و از آن عبرت بگیرید ولی رو به جلو و آینده روشن قدم بردارید. زیرا زمان حال کلیدی برای تغییر الگوهای قدیمی رفتاری و گشایش درهای موفقیت در آینده است. اگر در زمان حال از چیزی که هستید راضی نیستید به گذشته خود نگاهی بیندازید ولی آینده هنوز نیامده و شما می‌توانید با ساختن و تغییر رفتارهای قدیمی که کارمای آن اکنون مشخص است، آینده بهتری بسازید. 

آیا می‌دانستید نیت هر فرد هم شامل قانون کارما می‌شود؟ نیت خیر و نیت پلید، چیزی است که اغلب اوقات توسط انسان های دیگر تشخیص داده نمی‌شود و در درون هر فرد است ، اما قانون کارما عکس العمل نیت خیر و شر هر فرد را به او برمی‌گرداند. پس برای کسی بد نخواهید، کارما در کمین شماست.

خبر خوب این است که هر مقدار انرژی که شما صرف انجام یک کار خوب می‌کنید در یک چرخه نامتناهی انرژی قرار می گیرد. همین امر باعث می‌شود تا انرژی خوب شما چندین برابر به شما برگردد. نیازی به گفتن نیست که اگر این انرژی صرف کار شری شود نیز در این چرخه نامتناهی خواهد افتاد.

برچسب ها: