آشپزی چیست؟

نویسنده : روابط عمومی
11 خرداد 1399
مدت زمان مطالعه ۱ دقیقه
آشپزی چیست؟

در یک تعریف، آشپَزی یک هنراست، تکنولوژی و مهارت برای فراهم آوردن غذا، با اسفاده از گرما یا بدون آن می‌باشد.

آشپَزی در متون قدیمی به معنی عمل آماده‌کردن مواد غذایی برای مصرف است.این اصطلاح معمولاً به معنی محدودتری به کار می‌رود، که اِعمال گرما به غذا برای تغییر شیمیایی در طعم، بافت، ظاهر، یا خواص غذایی آن است.وقتی انسان در هزاران سال پیش آتش را کشف کرد، آشپزی ویژگی رایج تری پیدا کرد.هر کشور برای خود نوع خاصی از آشپزی را دارد که بسیارگوناگون است.مثلاً کشورهای آسیای میانه غذاها و طرز پختشان شبیه هم است همین‌طور کشورهای اروپایی و آمریکا.یکی از روش های آشپزی که هم سرعت پخت را افزایش میدهد و هم ویتامین های غذا بهتر در آن باقی می ماند در یک ظرف در بسته و تحت فشار به نام زودپز انجام می شود

روش های آموزش آشپزی سنتی و تهیه غذای فرهنگ ها، ادیان و مناطق به عنوان غذای شناخته شده هر کشورهستند. مواد تشکیل دهنده، تجهیزات و مهارت های موجود در آشپزی بر روی غذای هر منطقه  تأثیر می گذارد.آشپزی شامل نه تنها غذای فرهنگی بلکه نوشیدنی هر منطقه است. غذاهای جدید در طول زمان تکامل پیدا می کنند. پیشرفت در تولید مواد غذایی، نگهداری مواد غذایی و حمل و نقل مواد غذایی اکنون اجازه می دهد آشپزی ها در سرتاسر جهان تجربه شود. غذاهای سنتی فرانسه، ایتالیا، ایران ،هند و ژاپن در سراسر جهان محبوب هستند. تأثیرات غربی مانند غذاهای سریع، آینده برخی غذاهای سنتی در سراسر جهان را تهدید می کند و جنبش تهیه غذا سنتی برای ترویج و حفظ این غذاها ایجاد شده است.

انواع اصلی غذاهای ایرانی ترکیبی از برنج با گوشت (مانند بره، مرغ یا ماهی)، سبزیجات (مانند پیاز و گیاهان مختلف) و آجیل است. گیاهان سبز تازه اغلب به همراه میوه هایی مانند آلو، انار،آلو، زردآلو و کشمش استفاده می شود. طعم دهنده های خاص ایرانی مانند زعفران، آهک خشک، دارچین و جعفری مخلوط شده و در ظروف مخصوص استفاده می شوند.

روش های پخت و پز را میشه به سه قسمت تقسیم کرد:

جوشاندن

جوشاندن یک روش پخت و پز بسیار محبوب است که شامل غوطه ور کردن غذا در آب و پخت و پز بر روی حرارت است. مزیت اصلی جوشاندن این است که افزایش کالری غذا و ماهی ، حفظ چربی های امگا ۳ (چربی های سالم) در ماهی بهتر از مایکروویو و سرخ کردن است که باعث از بین رفتن برخی از این چربی های سالم می شود.​

بخار دادن

بخارسازی شامل استفاده از بخار تولید شده از آب جوش برای تهیه غذا می شود. در این مورد، غذا به طور مستقیم با آب جوش تماس نداشته و به حفظ مواد مغذی نیاز دارد که در صورت جوشیدن یا جوشاندن آن از غذا خارج شود. با این وجود، ویتامین C (مواد مغذی که باعث تقویت لثه ها می شود و مبارزه با سرما) کمک می کند، که مواد مغذی بسیار حساس به حرارت است، ممکن است در این روند از بین برود. فلفل (سبز، زرد، قرمز) غنی از ویتامین C هستند و بعضی از مقدار ویتامین C را هنگام بخار شدن از دست می دهند.

سرخ کردن

سرخ کردن شامل استفاده از روغن داغ برای طبخ غذا است. تکنیک های مختلف سرخ کردن وجود دارد.سرخ کردن مقدار کل چربی در غذا را افزایش می دهد که همچنین باعث افزایش تعداد کالری در غذا می شود. سرخ کردن منجر به از دست دادن ویتامین B و ویتامین C می شود. نوع روغن مورد استفاده برای سرخ کردن بر روی کیفیت غذا تاثیر می گذارد. غذای سرخ شده مقدار زیادی چربی ناسالم را در خود دارد که یکی از نکات مهم در آشپزی میباشد.