آشنایی با شغل آشپز

نویسنده : روابط عمومی
11 خرداد 1399
مدت زمان مطالعه ۱ دقیقه
آشنایی با شغل آشپز

اگر عاشق غذا هستید و واقعا از آشپزی لذت میبرید این شغل مناسب شماست.

آشپزی هنر تبدیل مواد خام به انواع غذاهای خوشمزه و مطبوع است. آشپز فردی است که این هنر را به خوبی دارا می باشد.

آشپز با استفاده از روش های مختلف آشپزی، غذاها را آماده می کند. در آشپزخانه های بزرگ، معمولا گروهی از آشپزها کار می کنند و یک سرآشپز بر کار آنها نظارت دارد. سرآشپز کلیه کارهای آشپزخانه را مدیریت و کنترل می کند.برای موفق شدن در این کار آشپز باید علاقه فراوانی به غذا و آشپزی داشته و سرعت عمل خوبی در آن داشته باشد. همچنین باید در فرآیند تهیه غذا و سرو آن، خلاقیت داشته باشد. آشپز همچنین باید صبور بوده و تحمل فشار کاری زیاد را داشته باشد. این کار برای علاقه مندان آن علیرغم همه سختی ها و فشارهایش، بسیار جذاب و متنوع است.

ساعت کاری آشپز معمولا طولانی و فشرده و از صبح تا نیمه شب خواهد بود که البته بسته به محل کارش می تواند متفاوت باشد. بیشترین زمان کاری آشپزها در آخر هفته ها و روزهای تعطیل می باشد زیرا مشتریان بیشتری در این روزها به رستوران ها میروند.آشپزخانه اغلب گرم و مرطوب و در زمان های سرو غذا خیلی شلوغ است. آشپز باید همیشه لباس های سفید و کلاه مخصوص آشپزی را به منظور رعایت نکات بهداشتی، به تن داشته باشد.

آشپز غذاها را با کمک روش های مختلف تهیه می کند. در آشپزخانه های بزرگ معمولا هر آشپز مسئول یک نوعی از غذاها مانند نان ها، کباب ها، سوپ ها و یا پلوها می باشد. وظایف اصلی یا آشپز عبارت اند از:

داشتن شناخت کافی و انتخاب مواد اولیه مناسب و تازه

تهیه و پخت انواع غذا مطابق با استانداردها

کشیدن غذا در ظروف مناسب همراه با تزئینات زیبا

نظارت بر کیفیت و میزان مواد اولیه

رعایت دستورالعمل های بهداشتی، ایمنی و سلامت 

آشپزمعمولا کار خود را به عنوان دستیار شروع میکند.در این سطح باید زمان زیادی را بگذراند و معمولا وظیفه آماده کردن مواد اولیه مانند خرد کردن مواد وشستوشو... را به عهده دارد.کسب تجربه بیشتر، آشپز بخشی از آشپزخانه می شود. در مرحله بعدی دستیار سرآشپز شده و در غیاب او آشپزخانه را اداره می کند. در آخر نیز به عنوان سرآشپز، مسئول تهیه و به روز کردن منوها و نظارت بر تهیه غذاها خواهد بود.

دانش و مهارت مورد نیاز شغل آشپز

علاقه شدید به غذا و آشپزی

توانایی تحمل فشار کاری زیاد

رعایت بالاترین استانداردهای بهداشت و پاکیزگی

توانایی انجام چند کار به صورت همزمان

سرعت عمل بالا آشپز باید بتواند با دقت و کیفیت بالا، انواع غذاها را در کم ترین زمان ممکن برای مشتریان آماده کند.

خلاقیت در تهیه انواع غذاهای متفاوت و خوشمزه همراه با تزئینات ویژه

دقت و نظم زیاد

توانایی کار تیمی به خصوص در آشپزخانه های بزرگ

توانایی خوب در سازماندهی و مدیریت به خصوص برای سرآشپزها

آشپزهای با سابقه که برخی مدارک بین المللی آشپزی را نیز دارند، می توانند در برخی از کشورهای جهان مانند کانادا و استرالیا فرصت های شغلی خوبی را پیدا کرده و در ازای آن درآمد مناسبی نیز کسب کنند. در کشورهای این چنینی تعداد و تنوع رستوران نسبت به ایران بسیار بیشتر است و در نتیجه فرصت های شغلی زیادی برای آشپز و سرآشپز وجود دارد.