چگونه با طلا سرمایه گذاری کنیم ؟

نویسنده : روابط عمومی
29 اردیبهشت 1399
مدت زمان مطالعه ۱ دقیقه
طلا سرمایه گذاری حراج سکه دست دوم شمش

همیشه طلای ایرانی کارمزد کمتری نسبت به طلای خارجی دارد پس با توجه به هدفتان از خرید با علم کاهش دستمزد و کسر مبلغ سعی کنید طلای ایرانی بخرید .چون اجرت ساخت  رقمی است که در هنگام خرید علاوه بر قیمت خالص طلا، می‌پردازید و هنگام فروش، همان پول از وزن طلای خالصتان کم می‌شود


راه دوم برای رسیدن به طلای کم‌اجرت، خرید طلای دست دوم است؛ در ویترین اکثر طلافروشی‌ها می‌شود طلای دست دوم پیدا کرد. طلا‌هایی که ظاهر سالم و درست و حسابی دارند سریع ذوب نمی‌شوند و دوباره به اسم طلای دست دوم فروخته می‌شوند. نکته اینکه، اجرت ساخت فقط یک‌بار حساب می‌شود. به‌خاطر همین در زمان خرید طلای دست دوم، شما فقط پول وزن طلا را می‌دهید و همینطور سود فروشنده .
می‌توانیداز سرمایه گذاری بر  شمش طلا هم استفاده کنید . از نمونه‌های کوچک شمش به وزن یک انس کهوجود دارد و تاسنگین‌ترینش 5/22کیلوگرم است، پسهر کسی با هر سرمایه‌ای می‌تواند شمش طلا بخرد. البته شمش طلا را نمی‌شود مثل سکه طلا گذاشت لای دندان و از روی مزه‌اش فهمید که طلای خالص است یا نه، به همین دلیل باید شمش را از جای معتبر خرید. در مورد قیمت هم بحث ساده‌تری دارید چون قیمت شمش با قیمت جهانی بالا و پایین می‌رود و محاسبه سود و زیانش خیلی آسان است. در نظر داشته باشید شمش‌ها  با توجه به کشور سازنده اجرت خودشان را دارند و این اجرت هم هنگام فروش از وزن طلا کم خواهد شد.
گزینه دیگر برای پس انداز طلای آب‌شده است یعنی  خود طلا؛ یعنی همان فلزی را که از معدن آورده بیرون، کمی ‌تروتمیزش کرده‌اند و به‌صورت یک تکه سنگ طلایی می‌فروشند. گاهی هم این طلاهای آب‌شده، طلاهای دست دومی هستند که دیگر خریدار ندارند و ذوب می‌شوند تا دوباره تبدیل به زیورآلات شوند. خرید طلای آب‌شده از خریدن شمش سخت‌تر است چون  تنها راه فهمیدن خالص بودنش هم برآوردکردن وجدان و سابقه فروشنده است. در این روش هر چقدر طلا سود کند توی جیب خودتان می‌رود. طلای آب‌شده در زمان خرید و فروش هیچ اجرتی ندارد و اینطور است که سود حاصل از گران شدن قیمت طلا بین شما و سازنده طلا تقسیم نمی‌شود و همه سود مستقیم می‌رود توی جیب خودتان بشرط انکه واقعا همان طلا و همان عیاری  که فروشنده گفته باشد رو خریداری کرده باشید.